27 czerwca 2024

Budva

Budva to jeden z popularnych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze. Jest położona nad Morzem Adriatyckim a od lądu  odgrodzona górami.
Okolice Budvy są najbardziej skomercjalizowanym fragmentem czarnogórskiego wybrzeża Adriatyku.

Według legendy Budva została założona ok. 2500 lat temu przez Kadmosa, fenickiego herosa wygnanego z Teb, który znalazł tu schronienie dla siebie i swojej żony Harmonii.

Miasto swój największy rozkwit przeżyło za czasów przynależności do Republiki Weneckiej między XV-XVIII wiekiem. Wtedy to powstał system obronny, który można podziwiać do dziś: cytadela usytuowana w południowej części starówki oraz ciąg murów miejskich.
I właśnie starówka zasługuje na szczególną uwagę. Jest położona na wysuniętym w głąb Adriatyku cyplu . Znacznie ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w roku 1979 r. ale zniszczenia z czasem odbudowano i dziś nie ma po nich śladu.


Mury miejskie w Budvie pochodzą z IX wieku. Zostały rozbudowane za czasów weneckich i w XVI wieku miały już sześć wież strażniczych.


Cytadela - jest częścią murów miejskich. Początki fortyfikacji w tym miejscu sięgają V w. p.n.e. Budowla była jednak wielokrotnie niszczona i odbudowana. Obecnie wewnątrz mieści się galeria ze starymi fotografiami Budvy i wystawa makiet okrętów.





















Kościół św, Jana Chrzciciela, największa sakralna budowla Budvy. Wybudowany w VIII-IX wieku, lecz potem wielokrotnie przebudowywany. Jest to budowla trójnawowa, z dobudowaną w 1867 r. neogotycką dzwonnicą.


Cerkiew Trójcy Świętej została wzniesiona w latach 1798-1804, z inicjatywy władyki czarnogórskiego Piotra I. Nad wejściem do świątyni widoczna jest mozaika z wyobrażeniem Trójcy Świętej. Na cerkiewnej dzwonnicy, położonej na elewacji budynku, znajdują się trzy dzwony. Ściany budynku są dekoracyjnie wyłożone białymi i czerwonymi kamieniami.













                                        
                                   
Wąskie uliczki starówki i zachowany fragment muru z kamiennym oknem.

I jeszcze na zakończenie coś o miejscu położonym w niedalekiej odległości od Budwy.
Wyspa św. Stefana to bardzo fotogeniczne miejsce, które stało się symbolem Czarnogóry. Często pojawia się na pocztówkach i w folderach turystycznych. Właściwie nie jest wyspą tylko półwyspem bo ze stałym lądem łączy ją grobla. Niegdyś była ufortyfikowaną wioską rybacką. Ale z czasem mieszkańców wysiedlono i powstał tu ekskluzywny zespół hotelowy.
Dzisiaj wyspą zarządza znana sieć hotelowa a ceny zaczynają się od 1000 euro za dobę.


                                            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz