18 października 2013

Filadelfia

Filadelfia - ta nazwa kojarzy się z tytułem filmu z Tomem Hanksem w roli głównej, opowiadającym o dyskryminacji chorych na AIDS. Główny bohater jest prawnikiem w jednej z kancelarii prawniczych właśnie w Filadelfii. Pamiętacie?

Filadelfia to jedno z największych miast Stanów Zjednoczonych i jego pierwsza stolica. Założona w 1682 r., prawa miejskie zyskała w 1701r. To kolebka USA, miasto o bogatej, historycznej przeszłości związanej z wojną o niepodległość jaką Amerykanie toczyli w drugiej połowie XVIII w. z Wielką Brytanią.
W tym mieście spotykali się założyciele Stanów Zjednoczonych, tu odbywały się kongresy, na których m.in. podpisano Deklarację Niepodległości, uchwalono konstytucję i utworzono Unię.W mieście znajduje się szereg zabytków  przypominających tamten okres.

Jednym z nich jest Independence Hall - historyczny budynek  przed którym stoi pomnik Jerzego Waszyngtona.
To właśnie w nim obnradował Kongres Kontynentalny w trakcie trwania którego, 4 lipca 1776 r. podpisano Deklarację  Niepodległości. Tutaj też została uchwalona w 1789 r. Konstytucja Stanów Zjednoczonych.
W budynku tym znajdował się również Dzwon Wolności, ale współcześnie jest przeniesiony w inne miejsce, nieco dalej.
Zabytek jest wpisany na listę światowego dziedzictwa  UNESCO.


Dzwon Wolności pierwotnie umieszczony był na wieży Independence Hall. Obecnie stworzono dla niego oddzielne muzeum.
Jest symbolem wojny o niepodległość, bito w niego  w czasie  gdy podpisana została deklaracja niepodległości. Widnieje na nim biblijna inskrypcja, która w tłumaczeniu brzmi 'Oznajmijcie wyzwolenie kraju dla wszystkich jego mieszkańców'
Dzwon przybył z Anglii w 1752 r., jednak pękł przy pierwszym uderzeniu i ponownie był odlewany już w Stanach. Był wielokrotnie naprawiany, ostania rysa rysy pojawiła się w 1846 r. gdy zadzwonił z okazji urodzin Jerzego Waszyngtona. Od tego czasu nie był już używany.


Pobyt w Filadelfii był bardzo krótki, stanowczo za krótki jak na miasto o takim znaczeniu dla historii Stanów Zjednoczonych. Ale takie są uroki wycieczek zorganizowanych, gdzie program jest bardzo napięty. Trzeba było jechać dalej.

Zaczęłam od filmu, i na zakończenie jeszcze jedna ciekawostka filmowa. Nie udało nam się tego miejsca zobaczyć, ale nie mogę się  oprzeć, by nie napisać o jeszcze jednym bohaterze filmowym związanym z Filadelfią. To Rocky Balboa grany przez Sylvestra Stallone. Jego pomnik stoi nieopodal muzeum sztuki, obok schodów zwanych 'schodami Rocky'ego', znanych z serii filmów o tym bokserze.
zdj. z sieci

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz