6 października 2013

Nowy Jork - Empire State Building

To jeden z najbardziej znanych budynków Nowego Jorku, może nawet bardziej znany niż Statua Wolności.
Swoją sławę zawdzięcza filmom, w których  'występował', a było ich podobno aż 250, poczynając od King Konga z 1933 r.  po Bezsenność w Seattle, wielokrotnie pokazywanej w naszej tv. Olbrzymia małpa stanowi zresztą element wystroju wnętrza budynku.

Empire State Building został oddany do użytku w 1931 r. i do 1973 r. była to najwyższa budowla Nowego Jorku. Ten tytuł odzyskał w 2001 r. kiedy to runęły wieże WTC. Obecnie zajmuje  trzecie miejsce w rankingu najwyższych budynków Nowego Jorku. Jego wysokość wynosi 381 ma z anteną aż  443 m. Zbudowano go zaledwie w ciągu 13-ty miesięcy !
Na taras widokowy znajdujący się na 86 piętrze dostajemy się windą, ale oczywiście można wejść również schodami. Jest ich aż 1576, i co roku po tych schodach odbywają się biegi na szczyt. Rekordzista pokonał je w niespełna 9 i pół minuty.
W budynku ma swoją siedzibę ponad tysiąc firm i różnych organizacji.
Na taras widokowy wjeżdżamy aby podziwiać panoramę Nowego Jorku. Ciekawe jest również wnętrze budynku, gdzie można zapoznać się z historią jego budowy i zawrzeć bliższą znajomość ze wspomnianym już King Kongiem. Ciekawostką jest fakt, że w 1983 r., w 50-tą rocznicę nakręcenia filmu, postać wspinającej się małpy umieszczono na fasadzie budynku.


 

Z tarasu widokowego, który jest odsłonięty ale ogrodzony kratą, mamy przepiękny widok na wieżowce, rzekę i maleńką w oddali Statuę Wolności.

 
 
 

A wieczorem wygląda to tak:


4 komentarze:

 1. Klik dobry:)

  Mnie nie podobają się tak wysokie budynki. Sprawiają wrażenie "pułapek" budzących lęk.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadzam się, że tak może być. A jest to też kwestia przyzwyczajenia.
  Dziękuję za wizytę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki Krystyna za zdjęcia i opis- jednak wolę swój domek malutki pod lasem, chociaż popatrzeć z góry na świat to jest dopiero coś :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Popatrzeć z góry a mieszkać wysoko to różne sprawy. A domek pod lasem - fajna rzecz. Miło, że zajrzałaś

  OdpowiedzUsuń