25 października 2013

WaszyngtonWaszyngton D.C, formalnie Dystrykt Kolumbii, a potocznie Waszyngton - to nazwa stolicy USA założonej w 1790 r.  Taka ciekawostka.
Miasto Waszyngton stanowiło pierwotnie odrębną jednostkę samorządową, znajdującą się na obszarze Terytorium Kolumbii. Dopiero uchwała Kongresu z 1871 zespoliła je z Terytorium, powołując do istnienia całość nazwaną Dystryktem Kolumbii. Dlatego też, choć według prawa zwie się Dystrykt Kolumbii, powszechnie znane jest jako Waszyngton, D.C. Miasto leży na północnym brzegu rzeki Potomak. 
Znajdują się główne ośrodki trzech gałęzi władzy federalnej: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a także naczelne siedziby organizacji takich jak chociażby Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz  Walutowy.
Waszyngtonie zlokalizowane są również  placówki dyplomatyczne, liczne pomniki narodowe i muzea.
No i oczywiście ma tu swoją siedzibę prezydent Stanów Zjednoczonych.
Słynny Biały Dom oddano do użytku w 1800 r., ale nazwę swoją zawdzięcza prezydentowi Rooseveltowi, który nadał ją budowli w 1901r.
Waszyngton od podstaw zbudowano w terenie wcześniej niezagospodarowanym, co umożliwiło jego swobodne zaprojektowanie. Większość ulic rozchodzi się promieniści z placów. Dominują szerokie aleje i niewysoka zabudowa, a wysokość budynków w stosunku do szerokości ulicy została określona w stosownej uchwale Kongresu. Ten prosty układ ulic ułatwia zwiedzanie miasta, gdyż wszystkie najważniejsze miejsca rozmieszczone są praktycznie wzdłuż jednej osi.

Oś ta rozciąga się od budynku Kapitolu  na zachodzie, poprzez pomnik Waszyngtona aż do Mauzoleum Lincolna na wschodzie,  i obszar wzdłuż niej usytuowany - National Mall - stanowi swoiste „sanktuarium” amerykańskiego państwa. Swoją siedzibę mają tu muzea i galerie,  mauzolea poświęcone prezydentom czy pomniki wojenne.


Na  Wzgórzu Kapitolskim znajduje się okazały budynek - siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych czyli amerykańskiego parlamentu, zwana   Kapitolem.
Budynek powstawał w latach 1793-1865, a kamień węgielny pod jego budowę położył Jerzy Waszyngton. Po pożarze w 1814 został przebudowany, wtedy to dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii.
Nim jednak oddano do użytku Kapitol, Kongres obradował m.in. w Nowym Jorku  i w Filadelfii.
Kapitol jest także – co do zasady – miejscem obejmowania urzędu przez amerykańskich prezydentów.

Pomnik Tomasza Jeffersona - trzeciego z kolei prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Usytuowany na wprost Białego Domu, nad zbiornikiem wodnym. Budynek w stylu neoklasycystycznym, przypominający budowle greckie . Jego budowę ukończono w 1943 r., ale statuę prezydenta wstawiono dopiero w 1947 r.


W pobliżu usytuowany jest również, odsłonięty niedawno bo w 2011 r., pomnik Martina Luthera Kinga, przywódcy ruchu na rzecz równouprawnienia czarnej ludności Stanów Zjednoczonych, laureata pokojowej nagrody Nobla.
Mauzoleum Abrahama Lincolna - pomnik poświęcony szesnastemu prezydentowi USA, oddany do użytku w 1922 r.  I tutaj styl przypomina greckie świątynie. Budynek otoczony 38 kolumnami, z czego dwie stoją przy wejściu, a pozostałe 36 symbolizuje ilość stanów wchodzących do Uniii w momencie śmierci Lincolna. Nad posągiem prezydenta, na ścianie wyryty jest napis: "W tej świątyni tak jak w sercach ludzi, dla których ocalił Unię, pamięć o Abrahamie Lincolnie zawsze będzie święta".


Przed tym Mauzoleum, pastor King wygłosił swoje słynne przemówienie znane pod nazwą I have a dream.

A ze schodów rozpościera się piękny widok na znajdującą się przed Mauzoleum sadzawkę i widoczny w oddali pomnik Waszyngtona.

To jeden z najwyższych obiektów tego typu. W ten sposób upamiętniono prezydenturę pierwszego prezydenta Stanów, Jerzego Waszyngtona. Odsłonięty w 1888 r., liczy prawie170 m wysokości. W jego środku kursuje winda, a ze szczytu można podziwiać rozległą panoramę. Jednak w chwili obecnej jest niedostępny dla zwiedzających, pokryty rusztowaniami /co widać na zdjęciu/, a trwający remont ma usunąć uszkodzenia jakim pomnik uległ wskutek trzęsienia ziemi, które dotknęło tę część USA w 2011 r.
Przed Monumentem Waszyngtona widoczny jest Pomnik II Wojny Światowej, poświęcony Amerykanom walczącym w czasie wojny. Kamienne filary otaczają plac z centralnie usytuowaną fontanną. Pomnik stosunkowo nowy, odsłonięty w 2004 r.


Takich miejsc, poświęconych Amerykanom walczącym na różnych frontach, jest w tej okolicy więcej.

Po prawej stronie sadzawki Pomnik Weteranów Wojny w Korei. Na trójkątnym placu, trawniku mającym przypominać szatę leśną Korei znajduje się 19 figur wykonanych ze stali nierdzewnej, przedstawiających żołnierzy podczas patrolu.A po przeciwległej stronie Pomnik Weteranów Wojny Wietnamskiej. Pomnik składa się z trzech części. Najważniejszą jest Memorial Wall - mur składający się z dwóch czarnych granitowych ścian, stopniowo rozszerzających się, z wyrytymi na nich kilkudziesięcioma tysiącami nazwisk żołnierzy poległych w Wietnamie. Pomnik odsłonięto w 1982 r., a nieco później dodano do niego kolejne elementy: Pomnik Trzech żołnierzy-The Three Soldiers, oraz pomnik poświęcony walczącym kobietom -Vietnam Women's Memorial


I jeszcze wizyta w Muzeum Historii Naturalnej znajdującym się również w National Mall.
Zostało założone na początku  XX w. Znajduje się w nim ponad 125 milionów eksponatów: roślin, zwierząt, skamieniałości, minerałów, skał, meteorytów oraz wytworów kultury ludzkiej.


 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz