19 grudnia 2016

Argolida na Peloponezie - Epidauros i Nauplion

Ciekawych miejsc leżących na  obszarze  Argolidy jest więcej. Należy do nich zaliczyć Epidauros, miejsce gdzie znajduje się, pochodzący z IV wieku p.n.e., teatr antyczny. Teatr jest dobrze zachowany i słynie ze wspaniałej akustyki. Brzęk monety rzuconej na scenie słychać w ostatnich rządach. Budowla do końca XIX wieku była przysypana ziemią ,  dzięki czemu nie wymagała wielu prac restauracyjnych. 

Teatr jest częścią sanktuarium ku czci boga sztuki lekarskiej Asklepiosa /czyli Eskulapa/. Tu był też hodowany słynny święty wąż, który na wszystkich antycznych wizerunkach owijał się wokół jego laski a i dzisiaj możemy spotkać jego wizerunki. W tamtych czasach, do Epidauros zjeżdżali chorzy z całej Argolidy, licząc na uzdrowienie.Nieopodal teatru znajduje się niewielkie muzeum archeologiczne, w którym zgromadzono wiele eksponatów jakie udało się odnaleźć podczas wykopalisk, w tym także narzędzia chirurgiczne jakich w tamtych czasach używano do leczenia chorych.

Miasteczko Nauplion to miejsce odbiegające od tego co dotychczas zwiedzaliśmy, bardziej w  stylu włoskim niż greckim. Pięknie położone, o neoklasycystycznej zabudowie, wręcz eleganckie. Dzisiaj to kurort, chętnie odwiedzany także zimą.

Z racji swego strategicznego położenie, na skale, w zakolu zatoki Argolidzkiej , miasto stawało się obiektem rywalizacji i walki o panowanie nad Morzem Egejskim. Byli tu i Wenecjanie i Turcy osmańscy. Po odzyskaniu niepodległości, w I połowie XIX wieku Nauplion pełniło przez jakiś czas funkcje pierwszej stolicy niepodległej Grecji.

Nad miastem góruje Akronauplia - zespół czterech twierdz pochodzących z różnych czasów, a także XVIII-wieczny zamek Palamidi do którego prowadzi ok. 900 kamiennych schodów. Tyle schodów to wyzwanie i niestety, ze względu na padający deszcz,  nie udało się ich pokonać

Z nabrzeża widoczna jest mała wysepka Bourtzi, na której w XV  wieku Wenecjanie zbudowali zamek i fort dla ochrony przed inwazją z morza. Oprócz funkcji obronnej w swojej historii pełnił także rolę więzienia , a w czasach bardziej współczesnych był tutaj luksusowy hotel.


2 komentarze:

  1. Ciekawe te narzędzia. Kiedys czytalam historię o leczeniu chorych wieki temu, ale nigdy nie widziałam czym :)

    OdpowiedzUsuń
  2. myślę, że miasteczko bardzo by mi się spodobało, wygląda na niesamowicie przyjemne miejsce do tego z przepięknymi widokami. kurorty mają swój urok mimo wszystko :)

    OdpowiedzUsuń