5 grudnia 2016

Ateny - inne atrakcje


Panorama Aten ze wzgórzem Likavitos
Ateny to nie tylko ruiny starożytnych budowli i pomników historii. Są też inne zabytki pochodzące z nie tak odległych czasów.
Jakkolwiek czasu na wycieczce objazdowej nie ma za wiele, to jeszcze do paru ciekawych miejsc w Atenach dotarliśmy.


Plac Syntagma /czyli Plac  Konstytucji/ to najstarszy i najbardziej znany z placów miejskich w dzisiejszych Atenach. Jest centrum komunikacyjnym i atrakcją turystyczną, głównie dzięki sąsiadującemu z placem budynkowi parlamentu greckiego i odbywającą się tam zmianą warty.
Jest to jeden z najpiękniejszych XIX-wiecznych budynków w stolicy. Został wzniesiony w latach 1836-1842 jako siedziba pierwszego króla niepodległej Grecji Ottona I. Projektantem pałacu był architekt, twórca  m.in. gmachu Ermitażu w St. Petersburgu.
W roku 1932 przed  frontem budowli wzniesiono symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza.  Przed parlamentem i znajdującym się w pobliżu Grobem Nieznanego Żołnierza wartę pełnią żołnierze z elitarnych jednostek ubrani w historyczne stroje z czasów Ottona I.

                                                                                                    


Obok Parlamentu rozpościerają się Ogrody Narodowe - oaza zieleni i ciszy w środku miasta.
Zostały założone  dla królowej Amalii, żony króla Ottona I i często dzisiaj bywają nazywane parkiem Amalii.
Na terenie ogrodów – poza wytyczonymi wśród bujnej roślinności alejkami – znajduje się m.in. niewielkie zoo,  plac zabaw, staw i sadzawka z różnokolorowymi rybami. A także nieco starożytnych rui. Przyjemne miejsce wypoczynku.


Monastiraki to rejon Aten, którego nie sposób pominąć, gdyż leży przy największych turystycznych atrakcjach. Obejmuje plac właśnie o nazwie Monastiraki i okoliczne ulice będące skupiskiem rozlicznych sklepików z przeróżnymi wyrobami. Mnóstwo tu też przeróżnych knajpek, gdzie można odpocząć i posmakować greckiej kuchni. Przy samym placu stoi, pochodzący z XVIII wieku, meczet Tzistarakis, pozostałość po panowaniu tureckim, dziś zamieniony w muzeum ceramiki.Przy Placu Katedralnym, w dzielnicy Plaka, w północno – wschodniej części Aten, wznosi się
XIX-wieczna Katedra Zwiastowania Matki Bożej zwana także katedrą Ateńską bądź Metropolitarną. Główna świątynia Greckiego Kościoła Prawosławnego. Jej budowę rozpoczęto z inicjatywy króla Ottona I i jego małżonki Amelii. Przez wiele lat była remontowana, usuwano skutki trzęsienia ziemi.I jeszcze Plaka, stara dzielnica u stóp Akropolu. Dzisiaj uprzątnięta i odnowiona przyciąga turystów. W niektórych zakątkach, zwłaszcza tych bezpośrednio przylegających do Akropolu można poczuć się  jak w jakimś prowincjonalnym miasteczku.Popołudniowa sjesta1 komentarz: