29 grudnia 2016

U podnóza Olimpu

Masyw Olimpu
Wbrew obiegowej opinii, Olimp to nie szczyt a najwyższy masyw górski w Grecji, położony na pograniczu północnej i środkowej części kraju.
Jego najwyższym szczytem jest Mitikas wznoszący się na wysokość 2918 metrów.

W mitologii greckiej Olimp uważany był za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego – Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego.Szczyt przez wieki pozostawał niezdobyty, dopiero na początku XX wieku stanęli na nim dwaj szwajcarscy alpiniści  z greckim przewodnikiem. Obszar Olimpu jest objęty parkiem narodowym, pierwszym w Grecji, który chroni bogactwo fauny i flory oraz krajobrazu. Jest to też miejsce służące turystyce i rekreacji.
W góry prowadzi wiele szlaków, są schroniska gdzie można przenocować, gdyż zdobycie szczytu w ciągu jednego dnia jest praktycznie niemożliwe, albo bardzo trudne.
Najpopularniejsza trasa prowadzi z miasteczka Litochoro. Zaczyna się wąwozem Enipeas, tuż na granicy miasta. Wąwóz Enipeas jest końcową częścią ponad 10 kilometrowej długości doliny, która w górnych partiach sięga najwyższych szczytów masywu. Tak daleko oczywiście nie dotarliśmy. Widokowa ścieżka, wciśnięta w skaliste zbocze doprowadziła nas do wodospadów, które o tej porze roku ledwo sączyły się ze skał. 
Widoki ładne, chociaż masyw Olimpu nie dorównuje naszym tatrzańskim szczytom. Ma jednak tę zaletę,że z jego zboczy widać morze. Ale nie można mieć wszystkiego. 

Góry i morze
Schronisko Stavros


Litochoro
 Wąwóz EnipeasNieco na południe, nad brzegiem morza, znajduje się miasteczko Platamonas z górującymi nad nim ruinami średniowiecznego zamku. . Zamek Platamonas został wzniesiony w XI w. przez krzyżowców, w XV wieku zdobyty  przez Wenecjan a następnie w XVI przez Turków. Ostatecznie opuszczony na początku XX wieku niszczał pozostawiając do dzisiaj tylko ruiny murów i wieży. Obecnie jest miejscem wydarzeń kulturalnych, m.in. odbywającego się w sierpniu Festiwalu Olimpu.
1 komentarz:

  1. Prawie 3000metrów, ciezko w jeden dzień :) nie wiedzialam, ze to masyw górski, myslalam, ze szczyt :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń