11 grudnia 2016

Argolida na Peloponezie - Mykeny


Kanał Koryncki
Podczas naszej wycieczki dotarliśmy i na Peloponez, najbardziej na południe wysuniętą część kontynentalnej Grecji. A tam zwiedziliśmy kilka ciekawych miejsc znajdujących się na historycznym obszarze Argolida, będącym dzisiaj jednostką administracyjną Grecji.

Ale aby dostać się na Półwysep Peloponeski trzeba najpierw pokonać Kanał Koryncki oddzielający Peloponez od głównej części Grecji i łączący dwa morza - Egejskie i Jońskie. Nie jest zbyt szeroki, duże nowoczesne jednostki tędy nie przepłyną. Ale statki turystyczne, popularne w tych okolicach, przepływając przez kanał oszczędzają 200 mil morskich, jakie zajęłaby podróż wokół półwyspu.


Makieta starożytnych Myken
Niewątpliwie najbardziej znanym miejscem są  starożytne Mykeny - ufortyfikowany kompleks pałacowy wzniesiony na łatwym do obrony skalnym wzgórzu. Jednym z mitycznych królów Myken był Agamemnon z rodu Atrydów, zdobywca Troi. Tradycja i wyniki badań naukowych wskazują, że Mykeny były głównym ośrodkiem politycznym Grecji epoki brązu.
Zabudowania otaczały mury, a do wnętrza prowadziły dwie bramy. jedna z nich, zachowana do dziś, to pochodząca z 1250 roku p.n.e. Lwia Brama. Wewnątrz murów zachowało się niewiele budowli o wysokości przekraczającej 1 metr. Poza obrębem murów znajdują się dwa komorowe grobowce z kamiennym sklepieniem w kształcie kopuły; Skarbiec Arteusza zwany też grobem Agamemnona i grób królowej Klitajmestry.                                                                                                         

Lwia Brama
Mykeny dziś         Skarbiec Arteusza zwany też grobem AgamemnonaProwadzone na terenie Myken  wykopaliska i liczne znaleziska w pełni potwierdziły słowa Iliady, że Mykeny były 'miastem obfitującym w złoto'. Co cenniejsze odkryte skarby wystawiane są w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach, inne można obejrzeć w tutejszym muzeum.

 


1 komentarz: