1 grudnia 2016

Ateny- Agora ateńska


Fragment Agory rzymskiej
W starożytnej Grecji agorą nazywano  centralny plac, rynek, miejsce wokół  którego toczyło się życie polityczne, religijne, a czasami także handlowe.

W centrum dzisiejszych Aten znajdziemy pozostałości aż dwóch takich miejsc, często ze sobą mylonych: agory starożytnej zwanej również grecką lub antyczną, i rzymskiej - tworzących razem agorę ateńską.

Obie te części miasta rozdzielał okazały łuk wzniesiony w II wieku przez rzymskiego cesarza Hadriana. Z jednej strony łuku widnieje napis 'Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza', natomiast z drugiej 'Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza'.

W początkach miasta agora grecka była terenem mieszkalnym, było tu także cmentarzysko. Terenem publicznym miejsce to stało się w VI wieku p.n.e., a swój ostateczny kształt agora przybrała około II wieku p.n.e.  Agora grecka zajmuje dość rozległy obszar. Z najważniejszych  obiektów należy wymienić: świątynię Hefajstosa i stoę Attalosa, Cmentarz Keramikos, Pomnik Izykratesa i Teatr Dionizosa na stokach Akropolu

Agora rzymska jest znacznie mniejsza od agory greckiej i nieco młodsza. Zaliczamy do niej  marmurową Wieżę Wiatrów, a także Łuk i Bibliotekę Hadriana, Świątynię Zeusa Olimpijskiego i położony na południowych zboczach Akropolu Odeon Herodesa Attyka.

Agora grecka, Tezejon-Światynia Hefajstosa
Agora grecka, Stoa Attalosa
Agora rzymska, Odeon Herodesa Attyka
Agora grecka, Teatr Dionizosa
Agora rzymska, Biblioteka Hadriana
Agora rzymska, Łuk Hadriana
Agora grecka, odeon Agrippy
Agora rzymska, agoranomejon

                                                                                                               
Agora grecka, statua Hadriana
Agora rzymska, brama Ateny Archegetis

4 komentarze:

 1. Zarówno z agory rzymskiej, jak i greckiej roztaczają się piękne widoki. Chciałabym je kiedyś zobaczyć na żywo. Przecież tyle wspominano o nich w szkołach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Ale trzeba im poświęcić trochę więcej czasu niż ja miałam na tej wycieczce.

   Usuń
 2. Bardzo przypominają Rzym :) ale i tak chcialabym je odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzymianie odcisnęli to swoje piętno, zapewnie stąd podobieństwo.

   Usuń