13 maja 2013

Jaskinia Postojna

To jedna z najpiękniejszych i największych jaskiń świata.
Znajduje sie w pobliżu w pobliżu miasta Postojna w Słowenii. Licząca ok. 2 mln lat jaskinia to system grot i podziemnych korytarzy o łącznej długości ok. 27 km. Turystom została już udostępniona  na początku XIX wieku.
Trasa turystyczna ma długość 5,5 km  z czego większość pokonuje się kolejką elektryczną. Do przejścia pozostaje ok. 1,7 km.

Jaskinia wydrążona została w skałach przez rzekę Pivkę. Trasa turystyczna przebiega starym korytem tej rzeki. Wokół mnóstwo przeróżnych form skalnych. Wielometrowe żółto-beżowo-pomarańczowe nacieki, stalaktyty, stalagmity, podziemne jeziorka. Wszystko to robi oszałamiające wrażenie.

W czasie wojny było tu niemieckie składowisko paliwa. Po jego wybuchu, do dnia dzisiejszego pozostały osmalone ściany korytarza na wejściu do jaskini.
Współcześnie, jedna z komór zwana Salą Kongresową lub Balową, o wspaniałej akustyce jest wykorzystywana właśnie do organizacji przeróżnych imprez, koncertów.
W jaskini panuje stała temperatura 8 °C i odczuwana jest duża wilgotność. Ale chodniki i mostki po których się poruszamy są dobrze przygotowane. Trzeba ciepło się ubrać, wygodne obuwie, a w podczas jazdy kolejką, zwłaszcza osoby wysokie, pochylać głowę. Wrażenia gwarantowane.

 

Zdjęcia nie odzwierciedlają w pełni całego piękna jaskini zwłaszcza, że używanie lampy błyskowej jest zabronione. W sieci jest mnóstwo filmików pokazujących jaskinię, dla zainteresowanych podaję dwa przykładowe linki, z uwagą, że nie zastąpią one zwiedzania jaskini 'na żywo' ale mogą zachęcić do wycieczki.

W czeluściach jaskini żyje dziwne stworzenie - odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus), którego można spotkać tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu. To bezoki płaz zwany przez Słoweńców ludzką rybą, ze względu na kolor jego skóry przypominający ludzką. Tę 'rybkę' zobaczyć można w dużym akwarium znajdującym się w jednej z podziemnych. komnat. Nie robi miłego wrażenia. Badacze twierdzą, że w jaskini żyje ponad 130 odmian zwierząt, ale na szczęście, poza odmieńcem nie spotkaliśmy żadnego z nich.

2 komentarze:

 1. Faktycznie, ta ludzka ryba nie robi miłego wrażenia. Ciekaw jestem jak duże jest to stworzenie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te, które widzieliśmy w podziemnym akwarium były nieduże, miały ok. 20-30 cm długości. Ale pewnie jeszcze urosną :)

   Usuń