23 maja 2013

MedjugorieMedjugorie to  miejscowość położona w dzisiejszej Bośni i Hercegowinie, na południowy zachód od  Mostaru.  Znana głównie dzięki mającymi tutaj mieć miejsce od 1981 roku objawieniami Matki Bożej Objawienia dotyczyły sześciorga dzieci, które już jako dorosłe osoby twierdzą, że mają je do dnia dzisiejszego.
Objawienia te są cały czas badane przez Kościół katolicki, do tej pory nie zostały odrzucone ani  potwierdzone..

Do lat 80. ub. wieku Medjugorie było  typową wiejską parafią. Wtedy, w związku z mającymi tutaj mieć miejsce objawieniami zaczął się napływ pielgrzymów i turystów.  Z małej wioski, Medjugorie stało się miejscem kultu religijnego dla przybywających tam licznie pielgrzymów, a przy tym bazą gastronomiczno-noclegową, miejscem handlu dewocjonaliami i pamiątkami.

 W centrum miejscowości znajduje się kościół św. Jakuba. Został wybudowany w 1969 r. w miejscu kościoła pochodzącego z XIX w., a zburzonego przez trzęsienie ziemi. Dla potrzeb pielgrzymów, w 1991 r. dobudowano ołtarz na wolnym powietrzu.


Miejsce pierwszych objawień znajdowało się na wzgórzu, kilkaset metrów za wioską. Dzisiaj nazywa się Górą Objawień. Na wzgórze, na szczycie którego znajduje figura Matki Bożej, prowadzi kamienista ścieżka. Przy ścieżce umieszczono płaskorzeźby z brązu przedstawiające radosne i bolesne tajemnice różańca.

I jeszcze sklepiki z dewocjonaliami, których tutaj jest sporo.


To tyle. Każdy już sam musi rozstrzygnąć, czy wierzy w te cuda czy nie.

My ruszamy dalej, do nieodległego Mostaru.

2 komentarze:

  1. Klik dobry:)
    To różańce takie kolorowe, czy korale?

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Różańce. Było ich mnóstwo w każdym sklepiku.

    OdpowiedzUsuń