15 maja 2013

Wzdłuż wybrzeża do KarlobaguZ Postojnej do granicy z Chorwacją jest niedaleko. Przekraczamy granicę, mijamy Rijekę i Jardanką czyli Magistralą Adriatycką zmierzamy na południe, na nocleg do Karlobagu.
Droga wiedzie wzdłuż wybrzeża, z jednej strony skaliste zbocza, z drugiej stromy morski brzeg. Widoki są bezcenne, a przejazd robi mocne wrażenie

Długość linii brzegowej Chorwacji wynosi  prawie 6000 km, z czego aż 4000 km przypada na wyspy. Do Chorwacji należy aż 1185 wysp, z czego  tylko 66 jest zaludnionych. Największą wyspą jest Krk. Wyspy przeważnie są podłużnego kształtu i ustawione w charakterystyczny sposób, równolegle do wybrzeża. Ten typ wybrzeża nazywa się dalmatyńskim / od Dalmacji / i powstał w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej. Taki typ wybrzeża, z takim układem wysp jest unikatem na skalę światową. Wybrzeże o podobnym charakterze można spotkać jedynie na zachodzie Stanów Zjednoczonych, w Kalifornii.
Karlobag to małe miasteczko położone na wybrzeżu chorwackim u stóp wysokiego pasma górskiego Velebit, z widokiem na wyspę Pag.
Obszar Velebitu nad Karlobagiem jest ogłoszony światowym rezerwatem biosferycznym, który przekształcił to miasto w bardzo atrakcyjny ośrodek z możliwością połączenia urlopu nad morzem z turystyką wysokogórską. Karlobag, ze względu na swoje położenie, jest  miejscem wypadowym do różnych wycieczek, na przykład Zadar czy Rijeka, wyspa Pag i wyspa Rab, 2 parki narodowe - Paklenica i Sjeverni Velebit. W Karlobagu znajduje się kapucyński klasztor z drogocennymi obrazami, kościół probostwa Świętego Josepha, zbudowany w 1713 roku oraz kościół Matki Boskiej Smutnej. Ponad miastem Karlobag, na wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznej twierdzy „Fortica” oraz resztki kościoła Św. Karla Boromejskiego. 

Dla nas Karlobag był jedynie miejscem noclegowym na trasie i nie dane nam było zapoznać się  z jego zabytkami. Mogliśmy natomiast podziwiać piękne nadmorskie krajobrazy o zachodzie słońca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz